Witam serdecznie na blogu E-WESELE poświęconemu ślubom i weselom.

W branży ślubnej pracuję od wielu lat, służąc radą, moją wiedzą i pomocą młodym ludziom, którzy w codziennym zabieganiu i stresie często nie wiedzą nawet od czego zacząć organizowanie swojego ślubu i wesela. Blog ten powstał z myślą o Parach, które potrzebują pomocy lub inspiracji w planowaniu uroczystości ślubno-weselnych. Jest też często uaktualnianym źródłem wielu cennych informacji i nowatorskich rozwiązań.

Do spamerów:

KOMCIE i zaproszenia na "konkursiki" znajdą się natychmiast w koszu. Tutaj przychodzi się czytać ze zrozumieniem i wypowiadać się na temat. Na moim blogu nie znajdziecie porad z pisemek dla nastolatków (z całym szacunkiem dla młodego wieku) ani też informacji o Waszych idolach. Spamerskie "faraonki" niech omijają to miejsce z daleka. Szkoda ich - bądź co bądź - cennego czasu.

piątek, 18 marca 2011

ŚLUB KONKORDATOWY

  
   Polskie prawo nie uznaje jako aktu prawnego samego tylko ślubu kościelnego. Oprócz niego należy wziąć ślub cywilny lub podjąć odpowiednie czynności, aby małżeństwo kościelne ( tzw. kanoniczne), spełniało warunki ślubu konkordatowego. Od lipca 1998 roku (po podpisaniu ustawy konkordatowej przez Polskę i Stolicę Apostolską) wystarczy zawrzeć związek małżeński w Kościele oraz dopełnić kilku formalności, aby został on uznany przez prawo polskie.
  Ślub konkordatowy zawierany jest na ogół (i zgodnie z tradycją) w parafii panny młodej. Czasem jednak zawiera się go w parafii pana młodego - wszystko zależy od okoliczności. Podobnie jak w przypadku zawierania ślubu kościelnego (branego wraz ze ślubem cywilnym), ślub konkordatowy może być zawarty w innej parafii, lecz wymagana jest zgoda na to parafii własnej.
  Kierownik USC w stałym miejscu zamieszkania jednej ze stron, wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i dzieci.

Do uzyskania zaświadczenia należy złożyć następujące dokumenty:

  • dowód osobisty jako dokument stwierdzający tożsamość
  • skrócony odpis aktu urodzenia
  • osoba rozwiedziona (kościelne orzeczenie nieważności małżeństwa) - skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o "unieważnieniu"
  • wdowa lub wdowiec - należy przedłożyć akt zgonu współmałżonka
  • pisemne zapewnienie, że nie wie się o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa; prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa jeśli wymagają tego przepisy
  • cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego oraz odpis aktu urodzenia; od złożenia takiego dokumentu zwolnić może tylko sąd, zaświadczenie jest ważne 3 miesiące
  • potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej (teoria jednak mówi swoje a praktyka swoje)
  • zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii
  • zaświadczenia o spowiedzi
  W ciągu 5 dni od zawarcia związku małżeńskiego ksiądz zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Urząd Stanu Cywilnego. Najczęściej w ciągu 2 tygodni w USC gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu. Po odpisy ten może zgłosić się tylko jeden ze współmałżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi. USC wbija do dowodów odpowiednie adnotacje.

Serdecznie pozdrawiam czytających :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz