Witam serdecznie na blogu E-WESELE poświęconemu ślubom i weselom.

W branży ślubnej pracuję od wielu lat, służąc radą, moją wiedzą i pomocą młodym ludziom, którzy w codziennym zabieganiu i stresie często nie wiedzą nawet od czego zacząć organizowanie swojego ślubu i wesela. Blog ten powstał z myślą o Parach, które potrzebują pomocy lub inspiracji w planowaniu uroczystości ślubno-weselnych. Jest też często uaktualnianym źródłem wielu cennych informacji i nowatorskich rozwiązań.

Do spamerów:

KOMCIE i zaproszenia na "konkursiki" znajdą się natychmiast w koszu. Tutaj przychodzi się czytać ze zrozumieniem i wypowiadać się na temat. Na moim blogu nie znajdziecie porad z pisemek dla nastolatków (z całym szacunkiem dla młodego wieku) ani też informacji o Waszych idolach. Spamerskie "faraonki" niech omijają to miejsce z daleka. Szkoda ich - bądź co bądź - cennego czasu.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

WELON ŚLUBNY.


 Welon to znak inicjacji i wejścia w dojrzałe życie. Od dawien dawna młoda dziewczyna w dniu ślubu po raz pierwszy zakładała strój dorosłej kobiety, którego nieodłączną częścią był welon, z którego coraz częściej rezygnuje się na rzecz stroików, kapeluszy czy innych modnych w danym sezonie ozdób.


  Welon Panny Młodej, jak i bukiet ślubny, mają nawet dłuższą historię, aniżeli suknia ślubna. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa symbolizował osłonę niewinności, dlatego nosiły go głównie poświęcone Bogu dziewice, a także Panny Młode. Biel przyjęła się stosunkowo późno, początkowo miewał bardzo nasycone barwy. W starożytnej Grecji był to kolor żółty, a czerwony w starożytnym Rzymie. Zwykle zakrywał Pannę Młodą od stóp do głów i miał oznaczać od najwcześniejszych czasów podporządkowanie kobiety jej mężczyźnie.
 Zgodnie z historią został zapoczątkowany, kiedy narzeczony i jego przyjaciele „pojmując ją”, rzucili koc na głowę Panny Młodej. Inni utrzymują, jakoby welon zapoczątkował swoją historię w czasach, kiedy rodzice wybierali partnerów swoim dzieciom, wtedy twarz Panny Młodej miała być pod osłoną, aż do końca ceremonii. Oznaczało to, że po zobowiązaniu się Pana Młodego do przyjęcia za żonę wybranej przez rodziców kobiety, czekał on aż do ostatniej chwili by ujrzeć jej twarz i nawet jeśli okazał się on być zawiedziony wdziękami swojej oblubienicy, nie miał już drogi odwrotu.
 Niektóre kultury wyznają zasadę jakoby welon miał chronić Pannę Młodą od wszelkiego czyhającego na nią zła. Bez względu na to jakie jest pochodzenie tegoż nieodzownego elementu stroju Panny Młodej, w dzisiejszych czasach, traktuje się go symbolicznie, jako znak czystości. Może on zostać podniesiony przez ojca Panny Młodej przed ołtarzem, by ukazać twarz narzeczonemu lub przez Pana Młodego na zakończenie ceremonii zaślubin, co ma poprzedzać pierwszy małżeński pocałunek, a jednocześnie symbolizuje męską dominację. Gdy natomiast Panna Młoda w tym uczestniczy, oznaczać ma to jej niezależność względem męża.

DLACZEGO WELON JEST PRZEJRZYSTY ?

  Historia nawiązuje do biblijnej opowieści o Jakubie, który poślubił Leę zamiast ukochanej Racheli. W zwyczaju było iż w dniu wielkiej uroczystości, Pan Młody unosił w górę welon wybranki odsłaniając jej twarz tuż po ceremonii zaślubin, co umożliwiło ojcu Lech i Rachel zamianę córek, jako że obawiał się o przyszłość starszej z nich. Przez to właśnie doszło do straszliwej pomyłki o której Jakub nie miał pojęcia. Jednakże, ponieważ istniało przyzwolenie zaślubin więcej niż jednej kobiety, Jakub był również narzeczonym wybranki swego serca – Rachel. Aby ojciec dziewcząt przyzwolił mu na drugi ślub, biedny Jakub zobowiązał się do odpracowania kolejnych 7 lat.
Zgodnie z historią, powyższa opowieści to powód dla którego welon jest przejrzysty, a jednocześnie twarz oblubienicy jest symbolicznie przykryta zwojami półprzezroczystego materiału, natomiast Pan Młody może być przy tym pewien że poślubia swoją wybrankę.
  Coraz modniejsze stają się welony gładkie, które niczym tren stwarzają wrażenie położonego na głowie materiału. Dla pań, które cenią  wygodę, jednocześnie nie rezygnując z szyku, odpowiednie będą jednak te krótsze. Welony najczęściej wykonane są z tiulu lub szyfonu i ozdobione lamówką. Te najwspanialsze zaś zrobione są z koronki i ozdobione haftem. Nowoczesne składają się z dwóch części: dłuższa część okala całą sylwetkę, natomiast krótsza przełożona jest przez twarz panny młodej i tworzy woal. Dłuższą część można odpiąć podczas zabawy weselnej i szaleć na parkiecie z wpiętą we włosy krótszą częścią. 
  Kiedy suknia jest bardzo ozdobna, często przypina się welon ucięty "na prosto" lub specjalnymi nożyczkami z ząbkami. Wykończony haftami, koronkami lub lamówkami pasuje również do sukni skromnych i gładkich. Może być on także ozdobiony elementami, które występują na sukni. Aby welon ładnie się układał, warto spryskać go lakierem do włosów. Łatwiej go wtedy umocować na głowie i ukształtować. Jeśli suknia jest długa z trenem, to welon również powinien być długi, a co najważniejsze dłuższy niż tren.
 Niektóre Panny Młode nie są przekonane do welonów. Ale nie ukrywajmy, że na głowie powinna być jakaś ozdoba. Stanowi to dopełnienie ślubnej kreacji. Taką ozdobą może być na przykład diadem. Wpięty we włosy, nadaje dostojnego i niezwykle eleganckiego wyglądu całej sylwetce. Innym rozwiązaniem jest tiara, która może być ozdobiona perłami, koralami. Zastanawiając się zatem nad wyborem welonu, warto uzmysłowić sobie, że tak piękną ozdobę, będącą równocześnie symbolem ślubu, panna młoda zakłada jeden raz w życiu.

Pozdrawiam cieplutko
Kasia

5 komentarzy:

  1. Racja, welon zakłada się tylko raz w życiu, szkoda że coraz więcej kobiet z niego rezygnuje :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętajmy, że welon ma podkreślać piękno kobiety, a nie je zakrywać. Radzimy by rozważnie dobierać taki dodatek.

    OdpowiedzUsuń