Witam serdecznie na blogu E-WESELE poświęconemu ślubom i weselom.

W branży ślubnej pracuję od wielu lat, służąc radą, moją wiedzą i pomocą młodym ludziom, którzy w codziennym zabieganiu i stresie często nie wiedzą nawet od czego zacząć organizowanie swojego ślubu i wesela. Blog ten powstał z myślą o Parach, które potrzebują pomocy lub inspiracji w planowaniu uroczystości ślubno-weselnych. Jest też często uaktualnianym źródłem wielu cennych informacji i nowatorskich rozwiązań.

Do spamerów:

KOMCIE i zaproszenia na "konkursiki" znajdą się natychmiast w koszu. Tutaj przychodzi się czytać ze zrozumieniem i wypowiadać się na temat. Na moim blogu nie znajdziecie porad z pisemek dla nastolatków (z całym szacunkiem dla młodego wieku) ani też informacji o Waszych idolach. Spamerskie "faraonki" niech omijają to miejsce z daleka. Szkoda ich - bądź co bądź - cennego czasu.

środa, 16 marca 2011

ŚLUB I WESELE - KTO ZA CO PŁACI?


  Ślub i wesele, to zawsze duży wydatek. Nie ważne, czy jest to skromne przyjęcie dla najbliższej rodziny, czy też wystawna uczta, na której znajdzie się kilkuset gości. Niektóre pary dzielą się kosztami po połowie, inne - np. za alkohol, płacą tylko za swoich gości. Wszystko zależy od zamożności obu stron i od tego, jak młodzi się umówią.
  Poniżej przedstawiam standardowy podział kosztów. Nie znaczy to, że jest to ogólnie przyjęte. Jest to jedynie schemat, który rzecz jasna, zawsze można zmienić tak, by odpowiadał naszym możliwościom i wymaganiom.
                                          
Panna Młoda

zaproszenia ślubne
koszula dla Pana Młodego
fotograf
kamerzysta
suknia ślubna plus dodatki
przyjęcie weselne (restauracja)
koszt uroczystości w kościele
bukiet dla Świadkowej (o ile nie zrobi tego świadek)




Pan Młody

garnitur ślubny wraz z dodatkami
obrączki
bukiet ślubny Panny Młodej
zespół lub DJ (oprawa muzyczna wesela)
napoje
alkohole
wynajęcie samochodu
podróż poślubna

   
  Jednak, jak wcześniej wspomniałam, jest to teoretyczny podział kosztów, który najczęściej niewiele ma wspólnego z praktyką. Zazwyczaj rodziny dzielą się kosztami "po równo" lub "na trzy" - 1/3 rodzina młodej, 1/3 rodzina młodego a 1/3 przyszli małżonkowie.

Pozdrawiam serdecznie :)

1 komentarz:

  1. Dobrze, że napisałaś, że jest to kwestia umowy, bo przy takim "tradycyjnym" podziale kosztów w naszym przypadku mój wkład w ślubno-weselny budżet powinien wynosić ok. 25 000 zł a mojego narzeczonego 8 000 - 10 000 zł ;) Kaś.

    OdpowiedzUsuń